tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View
 

ADSENSE

 

ÖVÜNMEK İÇİN ÖĞRENMEK GEREK !
 
Gülus-ı Hümayun Tablosu
1593

 Genç Osman olarak da bilinen 2.Osman'ın 26 Şubat 1618'de tahta çıkışın törenini resmeden Cülus-ı Hümayun tablosu Topkapı Sarayı'nda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

 Topkapı Saryı Müzesi'nin daimi teşhir salonlarından padişah portreleri seksiyonunda sergilenmeye başlayan tablo, yine Sultan 2.Osman'ın bir başka tablosunun yanına konuldu.

 12x107,5 santimetre ebadlarındaki yağlı boya tablo, geçen yıl Londra'daki Sotheby' Müzayede Evi'nde düzenlenen açık arttırmada en yüksek fiyat olan 430 bin sterline Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınmıştı.

 Osmanlı saltanat törenlerinin bilinen en eski tasvirlerinden biri olarak kabul edilen ve dünyada tek olma özelliğine sahip eser, protokol tarihi bakımından da büyük önem taşıyor.

 Sultan 2. Osman'ın tahta çıktığı dönemde İstanbul'da olan ve cülus merasimini izlemesine izin verilen Avusturya İmparatorluğu'nun büyükelçisi Baron Hans Mollard von Reinek'in maiyetinde bulunan, ismi bilinmeyen bir ressam tarafından yapılan tablo, Avrupalılar tarafından nadiren şahit olunan, Osmanlı tahta çıkış töreni gibi önemli bir olayı günümüze taşıyor.